Naar het menu

Nu met extra bacteriën! Voedingsmiddelen met gezondheidsclaims

Status

Gepubliceerd
29 juni 2005

Download publicaties

Voedingsmiddelen met gezondheidsclaims zijn een nieuwe trend in de supermarkt. Het maken van een gezonde voedselkeuze door de consument is er daarmee echter niet eenvoudiger op geworden. Ten eerste omdat de consument er niet zonder meer op kan vertrouwen dat alle gezondheidsclaims op voedings­middelen juist zijn. Ten tweede omdat het de consument vaak aan de kennis ontbreekt om, als hij dat zou willen, daarmee een gezond voedingspakket samen te stellen. De huidige Nederlandse regelgeving dwingt de betrouwbaarheid van gezondheidsclaims onvoldoende af. Weliswaar is er Europese regelgeving in de maak maar hoe die zal uitpakken is nog onzeker.

Het blijkt dat de voedselgerelateerde ziekteschade in Nederland vergelijkbaar is met die van roken. Voor 95% wordt deze veroorzaakt door ongezond voedingsgedrag. Het is denkbaar dat voedings­middelen met gezondheidsclaims een bijdrage zullen leveren in het terugdringen van deze ziektelast, maar dan zal de consument ook in staat moeten worden gesteld om, mede op basis van dergelijke producten, een gezond voedingspakket samen te stellen. Hierbij mag overigens niet vergeten worden dat de betekenis van voedsel verder gaat dan haar belang voor de gezondheid.

Download publicaties

Gezondheidsraad. Nu met extra bacteriën! voedings­middelen met gezondheidsclaims. In: Signalering ethiek en gezondheid 2005_Gezondheidsraad. Den Haag: Gezondheidsraad, 2005. Publicatie nummer 2005/07-03. ISBN  90-5549-567-0

Nieuwsflits