Naar het menu

Gecoaguleerd aardappeleiwit en -hydrolysaten

Status

Gepubliceerd
20 juli 2000

Download publicaties

De aanvrager, firma AVEBE, heeft een dossier samengesteld waarin twee nieuwe voedselingrediënten worden beschreven: gecoaguleerd aardappeleiwit en hydrolysaten daarvan. Hij betoogt dat de nieuwe voedselingrediënten wezenlijk gelijkwaardig zijn met eiwitten in gekookte aardappelen en dat derhalve de nieuwe voedselingrediënten met notificatie op de Europese markt gebracht mogen worden. Het dossier bevat resultaten van chemische analyses en voedingskundige, microbiologische en toxicologische informatie. Aan de hand van de samenstelling beschrijft de aanvrager de voedingskundige waarde van de nieuwe voedselingrediënten. De microbiologische analyses tonen enkele micro-organismen aan die afkomstig zijn van de aarde die na het oogsten op de aardappelen achterblijft. De toxicologische veiligheid van de nieuwe voedselingrediënten baseert de aanvrager op de veiligheid van de gekookte aardappel voor de consument. De aanvrager richt zich bij het beschrijven van de toxicologische veiligheid voornamelijk op de natuurlijk voorkomende toxinen in aardappelen, de glycoalkaloïden.

De commissie meent dat er geen sprake is van wezenlijke gelijkwaardigheid met eiwit in gekookte aardappelen. Daarom beschouwt zij de aanvraag als een autorisatie-aanvraag. De commissie meent dat, gelet op de samenstelling, hier sprake is van kwalitatief goede voedselingrediënten. De gedetecteerde micro-organismen geven geen aanleiding tot ongerustheid, aangezien het productieproces onder strenge controle plaatsvindt.

De commissie oordeelt dat het gecoaguleerde aardappeleiwit en de hydrolysaten daarvan veilig zijn voor consumptie mits de nieuwe voedselingrediënten niet voor directe consumptie beschikbaar komen, maar alleen als halffabrikaat aan de voedingsindustrie worden geleverd. Daarbij moet de aanvrager de afnemers goed informeren over het sulfietgehalte in de nieuwe voedselingrediënten, zodat de eindproducten aan de norm kunnen voldoen die voor sulfiet is gesteld in de Warenwetregeling Levensmiddelenadditieven. Verder vindt de commissie het raadzaam het aardappeleiwit op te nemen in het Warenwetbesluit Eiwitproducten.

Commissie

VNV

Download publicaties

Gezondheidsraad. Gecoaguleerd aardappeleiwit en -hydrolysaten. Den Haag: Gezondheidsraad, 2000; publicatie nr 2000/04VNV.

Nieuwsflits